Čo je nové?! (2019/10)

Čo je nové v tangovom dianí na Slovensku a na portáli TangoArgentino.sk. Pravidelne aktualizovaný prehľad.

Október 2019

 • Nové jesenné kurzy vo viacerých mestách Slovenska: Aj v októbri ešte začínajú v niektorých školách nové kurzy pre rôzne tanečné úrovne. Priebežne preto aktualizujeme najmä Prehľad kurzov pre úplnych začiatočníkov vrátane bezplatných ukážkových lekcií pre záujemcov. Prihláste sa a/alebo pozvite svojich známych!
 • Tango koncerty: V októbri pokračujú ďalšie koncerty nitrianskej formácie Piatango Project v Prievidzi a Trnave. Viac v prehľade milong a podujatí.
 • Vrcholným tangovým podujatím roka bude 3. ročník medzinárodného podujatia Bratislava Tango Festival 2019, ktoré sa koná v dňoch 10.-13.10.2019. Obsahuje viacero denných aj nočných milong a výukových workshopov s renomovanými zahraničnými lektormi. Jeho kompaktný program a rady ako sa aj na poslednú chvíľu dostať na workshopy alebo milongy nájdete tiež v prehľade milong a podujatí.
 • Októbrový workshop s milongou v Banskej Bystrici: aj tento rok miestny Tangoclub pre škole K-Dance organizuje vikendový workshop s lektorským párom Elise Roulin & Toni Kastelan v dňoch 18.-20.10.2019. Facebookové podujatie

Bude:

 • Nové ohlásené milongy: Nové termíny na november a december okrem iných milong najnovšie ohlásila aj Milonga na Dunaji (Bratislava) a Milonga AURA (Piešťany). Aj tento rok sa má v Bratislave konať silvestrovský Tangobál (Tango Porteno) a Novoročná milonga Abrazo so živou hudbou a workshopom – ich finálne potvrdenia a podrobnosti očakávame. Všetky známe ohlásené ale aj predpokladané podujatia nájdete v prehľade milong a podujatí.

TIPY

// Archív:

September 2019

 • Leto s tangom v Bratislave: aj v septembri ešte pokračujú niektoré letné extra aktivity škôl a milong v Bratislave a blízkom okolí. Ich prehľad na stránke Tango v Bratislave – leto 2019 priebežne aktualizujeme.
 • Nové jesenné kurzy vo viacerých mestách Slovenska: Od septembra až októbra začínajú vo väčšine škol nové kurzy pre rôzne tanečné úrovne. Priebežne preto aktualizujeme najmä Prehľad kurzov pre úplnych začiatočníkov vrátane bezplatných ukážkových lekcií pre záujemcov. Prihláste sa a/alebo pozvite svojich známych!
 • Tango koncerty: Na september ohlásila tangové koncerty bratislavská formácia Ivana Ecetová Trio/Quartet (Bratislava) a nitriansky Piatango Project (s koncertami v Bratislave, Žiline a v októbri aj v Prievidzi a Trnave). Viac v prehľade milong a podujatí.
 • Septembrový tango víkend „Under the Stars“: v dňoch 19.-22.09.2019 sa v Chate pod hviezdami (Modra – Piesok) koná Víkendový pobyt s workshopom „Tango under the Stars“ s lektorským párom Helmut Höllriegl a Fanni Laurinyecz. Viac: facebookové podujatie a webová stránka. Podľa informácií z 3.9. od organizátoriek je ešte stále možnosť sa prihlásiť,  a to aj bez ubytovania alebo aj bez stravy a rovnako bude možnosť zúčastniť sa piatkovej a sobotňajšej večernej practilongy aj pre hostí – neúčastníkov WS (kvôli obmedzenej kapacite je potrebné nahlásiť záujem a overiť možnosť prísť u organizátoriek).

Júl – August 2019

 • Leto s tangom v Bratislave: aj tento rok sme pripravili a neustále aktualizujeme prehľad letných lekcií, praktík, workshopov a milong v Bratislave a blízkom okolí. Viaceré bratislavské školy ohlásili letný režim s výukou alebo milongami. Viac na stránke Tango v Bratislave – leto 2019. V programe nájdete aj viacero špeciálnych letných (open-air) milong.
 • Prázdninové otvorené lekcie Tango Vida Bratislava: Škola na letné mesiace ohlásila otvorené lekcie s internými inštruktormi. Konajú sa v pondelky 8. júla až 23. septembra  v čase od 18:00, nie je potrebná registrácia a vraj ani partner (s čím je v tangu dosť ťažko súhlasiť). Určené sú „pre začiatočníkovi a mierne pokročilých (pokročilí sú vítaní)“. V cene 10 eur na osobu sú aj 120-minútové praktiká. Okrem toho škola aj cez leto pokračuje v tematických seminároch konaných raz mesačne a ohlásila niekoľko open-air milong. Všetky lekcie a semináre majú vlastné facebookové podujatia.
 • Tango Abrazo víkend v Dunajskej Strede: Na víkend 9.-11.8.2019 ohlásila bratislavská škola Tango Abrazo tango víkend s milongou v hoteli Terma Dunajská Streda. Programom je 9 hodín výuky, sobotňajšia milonga (aj pre neúčastníkov lekcií, v čase 20-24h) a welness aktivity. Facebookové podujatie
 • Spustená bola registrácia na Bratislava Tango Festival 2019: od pondelka 15.7.2019 je možné sa registrovať na 3. ročník tohto najväčšieho tangového podujatia na Slovensku, ktoré sa koná 10.-13.10.2019. Registrácia: registration.bratislavatangofestival.com a viac o podujatí v profile Bratislava Tango Festival.
 • Bratislava Tango Festival 2019 získal aj vďaka hlasovaniu mnohých z vás finančnú podporu 3500 eur od Bratislavského samosprávneho kraja. Vyhodnotenie je na  https://rozhodni-bsk.sk/bratislava-1-2019/
 • Fotografie z Bratislava Tango Party 2019: pozrite si album „dvornej“ fotografky podujatia Marty Kossakowskej (PL/NL) na facebooku: Bratislava Tango Party // Hi5 Edition 2019.
 • Tango koncerty: Formácia Ivana Ecetová Trio/Quartet má v Bratislave koncert aj v júli – vo štvrtok 4. júla 2019 v Art Vinotéke (Kramáre – Stromová 9).

Jún 2019

 • Fotografie z nedávnych milong a podujatí:
 • Neformálne open air milongy v Bratislave: po minuloročnom úspechu sa aj toto leto budú konávať príležitostné malé milongy na malom pódiu v parčíku na Svoradovej ulici, ktoré organizujú tanečníci Zdenko, Janka a ďalší; ohlasujú ich vo facebookovej skupine Tango Bratislava
 • Tango víkend v Liptovskej Osade: Cez víkend 7.-9.6.2019 sa koná v poradí už piaty ročník Tango víkendu v Liptovskej Osade s voľnočasovými aktivitami a sobotňajšou milongou. Toto komunitné podujatie organizuje Tangoclub Banská Bystrica, pôsobiaci pri tanečnej škole K-Dance. Facebookové podujatie
 • Podporte svojím hlasom Bratislava Tango Festival 2019: Aj tento ročník BTF súťaží o možnosť získania finančnej podpory z participatívneho rozpočtu Bratislavského kraja. Pomôcť môžete všetci a veľmi jednoducho:
  1. navštívte stránku https://rozhodni-bsk.sk/bratislava-1-2019/
  2. nájdite na nej projekt Bratislava Tango Festival (druhý od konca)
  3. dajte mu svoj hlas –  zadajte svoju e-mailovú adresu
  4. dôležité: kliknite následne aj na podtvrdzovací odkaz v prijatej e-mail správe (skontrolujte si aj priečinky Reklama/Spam).
   Hlasovať môže ktokoľvek s funkčnou e-mail adresou ale len raz (netreba však ani bývať v Bratislave, ani zadávať svoje meno). Môžete tiež navrhúť či požiadať o hlasovanie aj kohokoľvek ďalšieho. Hlasovanie je možné do pondelka 24. júna 2019.
 • Zmeny termínov milong v Bratislave: S cieľom zabrániť prekryvu milong nastalo viacero zmien pôvodných termínov bratislavských milong v júni: Milonga DanceArt sa z pôvodne plánovaného termínu 21.6. presunula na 28.6., Milonga Vida sa z 29.6. presunula na 15.6. a Milonga Relax v pôvodne plánovanom termíne 13.6.2019 bola zrušená. Všetky zmeny a najaktuálnejší stav nájdete v našom kalendári
 • Príležitostná milonga Na Dunaji (koná sa približne každý druhý mesiac) v boteli Gracia bude v nedeľu 16.6.2019. Facebookové podujatie
 • Bratislava Tango Party 2019: cez víkend 21.-24.6.2019 sa koná v poradí už 5. ročník nášho jediného tangomaratónu. Na podujatie bola potrebná registrácia vopred, avšak aj pre neregistrovaných účastníkov budú dostupné milongy v Kafé Scherz vo štvrtok 20.6. a v pondelok 24.6. Nájdete ich v našom kalendári
 • Tango koncerty: Formácia Ivana Ecetová Trio/Quartet ohlásila dvojicu letných koncertov v Bratislave: v stredu 26. júna 2019 v kaviarni/bare Siedma struna (Rajská 7) a vo štvrtok 4. júla 2019 v Art Vinotéke (Kramáre – Stromová 9).
 • Tango workshop v Bratislave v júni: DanceArt Bratislava organizuje v sobotu 29.6.2019 ďalší workshop s tanečníkmi Lászlóm Budaiom a Andreou Pirity z Budapešti. Silnou stránkou lektorov, ktorí Slovensko za posledný rok navštívia už štvrtýkrát, sú výborne cielené technické cvičenia, modernejšie tanečné prvky a scénický charakter ich štýlu tanca.  Aktualizácia:  László a Andrea pricestujú už v piatok 28.6. a budú mať vystúpenie na milonge DanceArt. Facebookové podujatie k WS
 • Košická škola tanga Alma končí: Z dôvodu nepredĺženia nájomnej zmluvy bude musieť škola Alma (a rovnomenná milonga) do prázdnin v doterajších priestoroch skončiť. Komunita okolo doterajšej Almy je tak prinútená hľadať iné priestory a aj spôsob fungovania výuky aj milong.

Máj 2019

 • PREBIEHA: Registrácia na Bratislava Tango Party (tango maratón v dňoch 21.-23.06.2019) je stále možná (do 3.6.2019).
 • Milonga v Piešťanoch: Na stredu 1.5.2019 ohlásili po dlhšej pauze svoju príležitostnú milongu v piešťanskom klube Lajfky (hotel Eden) aj manželia Duranoví z miestnej školy. Milongu pravidelne navštevujú aj tanečníci z Bratislavy aj z iných miest. Facebookové podujatie
 • Fatango 2019: Ohlásený je 4. ročník hudobného festivalu argentínskeho tanga Fatango. Konať sa bude v dňoch 15.-16. mája 2019 opäť v Nitrianskej Synagóge a bude pozostávať z koncertov domácej formácie PiaTango Project a hosťujúceho Bataclana Quintet z Rakúska. Na koncertoch s voľným vstupom odznejú diela autorov A. Piazzolla, C. Gardel, M. Simone, K. Kompas, D. Capelletti, F. Devreese, R. Gallo. Viac v profile festivalu Fatango.
 • Peter Ingriš opäť ohlasuje kurzy tanga v Bratislave: Po ročnej prestávke ohlásil tanečník Peter Ingriš pravidelné kurzy základov tanga v priestoroch Dancehaus.. Viac v profile Tanečná škola Ingriš v Bratislave

Apríl 2019

 • PREBIEHA: Výstava tangových fotografií „Zavreté oči“ (Marta Kossakowska) síce už skončila, pripravili sme však prehľad mediálnych zverejení k nej – pozvánku, televízne a rozhlasové reportáže z jej vernisáže, videá a články.
 • PREBIEHA: Registrácia na Bratislava Tango Party (tango maratón v dňoch 21.-23.06.2019) je stále možná.
 • Ďalšia nová milonga v Bratislave: Bratislavský Tangoclub ohlásil novú milongu NuevoNeo&Gold, ktorá sa bude konať v budove Manderlák (Námestie SNP 23) na dvoch tanečných plochách na dvoch poschodiach – s hudbou NuevoNeo na prízemí a Gold Classic v podzemí. Prvá sa koná v pondelok 8.4.2019, v čase 20.-23. hod., tu je facebookové podujatie. Táto milonga zároveň nahradí doterajšie pondelkové praktilongy v priestoroch Kvet života.
 • Tancujte, zvýšite si sebavedomie: „V nedeľu sme založili klub argentínskeho tanga. Neverili by ste, ako im to zdvihlo sebavedomie. Začali sa pekne obliekať. Na prvé hodiny prišli v teplákoch a cvičkách, dnes nosia krásne šaty, staršie dámy aj opätky a vlasy majú upravené od kaderníka.“ – čítajte viac v rozhovore na portáli Pravda s tanečníkom Vladimírom Knoppom z Piešťan, ktorý vedie kurzy pre seniorov v občianskom združení AkSen – aktívny senior.
 • Workshop a milonga v Bratislave v apríli: DanceArt Bratislava organizuje v sobotu 13.4.2019 ďalší workshop s tanečníkmi Lászlóm Budaiom a Andreou Pirity z Budapešti a milongu s ich vystúpením. Silnou stránkou lektorov sú technické cvičenia, scénický charakter a modernejšie tanečné prvky. Facebookové podujatie
 • Príležitostná milonga Na Dunaji (koná sa približne každý druhý mesiac) v boteli Gracia bude v nedeľu 14.4.2019. Facebookové podujatie
 • Ešte jedna nová milonga v Bratislave: Pod hlavičkou Tangoclubu sa bude konať ešte jedna nová milonga v Korzo café & restaurant v budove hotela Carlton (bývalá Savoy-ka) na Hviezdoslavovom námestí s premiérou v nedeľu 28.4.2019 v čase od 16. do 20. hodiny s hosťujúcim DJ-om Zdenkom (mix hudby všetkých štýlov od 20-tych rokov po súčasnú), vstupné 3 €. Podlahou sú hladké laminované parkety. Opakovania milongy budú závislé najmä aj od dostatočnej konzumácie nápojov a jedál. Facebookové podujatie

Marec 2019

 • Workshopy a milonga v Bratislave v marci: Bratislavská škola Tango Vida organizuje aj počas prvého marcového víkendu workshopy s hosťujúcimi zahraničnými lektormi Sercan Yiğit & Zeynep Aktar a milongu s ich vystúpením. Viac v prehľade milong a podujatí.
 • Štart registrácie na Bratislava Tango Party: Organizátori ho stanovili na 5. marec 2019 a pripomenúť vám ho môže facebookové podujatie
 • Výstava fotografií bude pokračovať na dalšom mieste: Prebiehajúca výstava tango fotografií v bratislavskom Klube umelcov končí 3. marca 2019 a bude od 5. marca presťahovaná a dostupná v Kafe Scherz (Palisády 27). Dňa 14.3.2019 sa pri tejto príležitostí v Kafe Scherz uskutoční aj extra milonga. Pozvánka, podrobnosti, foto, video, články…
 • Príležitostná utorková minimilonga v DanceArt Bratislava: Bratislavská škola DanceArt bude ako občasnú náhradu za utorkové lekcie tanga organizovať príležitostnú utorkovú „minimilongu“ vo svojich priestoroch (Pod gaštanmi 2) v čase 18:30-21h. Prvá sa koná 12.3.2019, viac v prehľade milong a podujatí.
 • Milonga v Nitre: Na piatok 15.3.2019 ohlásila po dlhšej pauze svoju príležitostnú milongu v štýlovom Starom biskupskom hostinci v mestskom parku aj komunita nitrianskych tanguer@s. Milongu pravidelne navštevujú aj tanečníci z Bratislavy aj z iných miest. Facebookové podujatie
 • Workshop v Prešove: Cez víkend 16.-17.03.2019 sa v prešovskom FRIMart studiu bude konať ďalší tango víkend s workshopmi a milongou s lektormi z Tangoclubu Trnava (opakuje sa približne štvrťročne). Webstránka a facebookové podujatie
 • Tangoclub Trnava pokračuje so seminármi: Škola obnovuje sobotňajšie semináre a najbližší sa bude konať 23.3.2019. Facebookové podujatie

Február 2019

 • Tango víkend v Bratislave vo februári: Bratislavská škola Tango Vida organizuje počas prvého februárového víkendu vernisáž výstavy tangových fotografií (Marta Kossakowska – PL/NL) s vystúpením zahraničných hostí Noemi Erdös a Marcelo Atria (AT), workshopy s nimi ako lektormi a milongu. Viac o jednotlivých podujatiach v prehľade milong a podujatí.
 • Vernisáž výstavy sa dokonca dostala do hlavných večerných televíznych Správ RTVS (video)
 • K výstave sa postupne objavujú aj ďalšie mediálne výstupy – rozhlasové reportáže, články, videá,… všetky pridávame na stránku s pozvánkou (pozri nasledujúci bod).
 • Pozvánka: Výstava tango fotografií v Klube umelcov bude dostupná minimálne do konca februára. Pozvánka, podrobnosti, foto, video, články…
 • Zdieľajte čo sa vám páči! Na väčšinu webstránok portálu TangoArgentino.sk sme doplnili aj facebookové tlačidlo Zdieľať. „Lajkovaním“ a zdieľaním stránok prispejete k šíreniu tanga na Slovensku.
 • Darujte na Valentína kurz tanga alebo tento tip odporučte svojim priateľom. Kurzy sú dostupné už v 15-tich mestách Slovenska. Pomôžte školám v získavaní nových študentov a k rozširovaniu našej komunity.
 • Nová milonga v Bratislave: Tanečníčky Svetlana a Magdaléna zorganizovali a ohlásili na piatok 22. februára 2019 nezávislú milongu s úvodným workshopom „Slow is Sexy“ v „tajnej miestnosti“ SND (Pribinova 17) s hosťujúcim lektorským párom Helmut Höllriegl a Fanni Laurinyecz (pôsobia vo Viedni) s Helmutom aj ako DJ-om. Viac vo facebookovom evente – nájdete ho v prehľade milong a podujatí.

Január 2019

 • Nové kurzy: Neustále aktualizujeme prehľad aktuálnych kurzov a ukážkových lekcií pre nových záujemcov pre tango, mnohé začínajú práve v januári alebo februári. Odporučte tango a stránku svojim známym!
 • Profil podujatia Bratislava Tango Ball: Organizátori prvej veľkej silvestrovskej milongy v Dancehaus Bratislava plánujú podujatie vďaka jeho úspechu opakovať. Do prehľadu najväčších slovenských tangových podujatí sme preto pridali aj Bratislava Tango Ball.
 • Posúvame zameranie facebookovej stránky TangoArgentino.sk: Tangových podujatí pribúda a väčšina ich organizátorov ich sama aktívne a dostatočne (a niekedy aj príliš intenzívne) propaguje v rôznych facebookových skupinách a stránkach. Preto na facebookovej stránke TangoArgentino.sk už nebudeme nahrádzať ani duplikovať prácu organizátorov. Upútavky budeme zverejňovať len na jednorazové a najväčšie podujatia, na zmeny (ako napríklad vznik nových škôl alebo milong) a aktuality. Zameriame sa viac na publikovanie a šírenie článkov, fotografií a videí.
 
Pridajte svoj názor