Ako nájsť tanečného partnera

Partner nie je potrebný? Je!

najdite_partnera
Foto: Zdenko Kodyš

Tango je párový tanec. Pre jeho tancovanie (na milongách) a ešte viac pre jeho učenie (kurzy, lekcie a workshopy) je preto vysoko žiaduce, aby bol počet pánov a dám vyvážený, resp. na kurzoch ideálne rovnaký. Niektoré školy síce tvrdia, že partner nie je potrebný, už z princípu párového tanca to však je nezmysel.

Je len jedna výnimka: ak ide o kurz, na ktorý sa prihlasuje viacero „single“ záujemcov a šťastnou náhodou sa naň prihlási zrovna rovnaký počet žien a mužov, tak je v poriadku prihlásiť sa sám alebo sama. Riskujete jedine to, že si nebudete môcť vybrať a bude vám pridelený partner, s ktorým si veľmi nesadnete. Nemusí to však vadiť, ak ide o taký kurz, na ktorom zámerne nie sú partneri stabilní, ale sa navzájom neustále striedajú a nikto k nikomu nepatrí.

Spravidla však bývajú na kurzoch páry stabilnejšie a viac býva záujemkyň bez tanečného partnera ako voľných mužov. Dámam v takom prípade silne odporúčame vyvinúť dostatočné úsilie a nájsť si na kurz tanečného partnera vo svojom okolí: Pri prevahe pánov samozrejme naopak.

Nerovnováha počtu žien a mužov totiž spôsobuje väčšinou len negatíva, nielen na kurzoch, ale aj neskôr (pozrite aj nižšie na tejto stránke). Dovolíme si mať podozrenie, že školám. ktoré prijímajú nových žiakov aj bez dodržania vyváženého počtu žien a mužov v kurze, môže ísť viac o peniaze, ako o dobrú a efektívnu výuku. Alebo je za tým naopak ľahostajnosť. Preto si nenechajte nahovoriť, že tanečného partnera netreba a pustite sa do jeho hľadania..

Vybrané tipy na nájdenie si partnera/ky

Ako prvé sa spýtajte učiteľov vybranej školy (požiadajte ich o nájdenie partnera). 

Rozšírte medzi svojimi priateľmi, známymi a kolegami, že máte záujem začať sa učiť argentínske tango a hľadáte niekoho podobného do páru.

Využite Facebook alebo iné sociálne siete. Zdieľajte pekné fotografie, videá alebo články o argentínskom tangu, spolu s návrhom aby sa k vám niekto pridal (ak Facebook nepoužívate, urobte si tam účet, bude vám užitočný aj neskôr pri mnohých tangových aktivitách). Využiť môžete aj Tipy na zdieľanie nižšie na tejto stránke.

Pridajte sa do facebookovej skupiny tanečníkov a fanúšikov tanga vo svojom meste/regióne (alebo aj v skupine konkrétnej školy) a napíšte aj tam, že hľadáte tanečného partnera.

Zverejnite si inzerát, ktorým môžete osloviť potenciálnych tanečných partnerov. Inzerát skúste začať pútavou osobnou alebo emotívnou myšlienkou a uveďte v ňom minimálne: Hľadám tanečného partnera/partnerku na argentínske tango, mesto (!)úroveň (začiatočník alebo ako dlho tancujete), výšku, prípadne aj vybranú školu a vek.

Kúpte si niektorú z kníh o tangu a požičajte ju osobe, ktorú chcete motivovať skúsiť s vami argentínske tango. Najlepšie asi túto: Drž mě pevně, miluj mě zlehka (Robert Fulghum).

Snáď aspon niečo z toho pomôže. Veľa šťastia!

Vaše skúsenosti a tipy?

Ak sa vám už podarilo nájsť si tanečného partnera niektorým z tu uvedených spôsobov, alebo máte skúsenosť s inou metódou, ktorá vám zafungovala, podeľte sa s ňou v komentári (alebo nám ju napíšte e-mailom, radi ju pridáme a spoločne tak môžeme pomôcť ďalším)!

Tipy na motivačné zdieľanie

Postupne pripravujeme zbierku článkov, fotografií a videí, ktoré môžete skúsiť zdieľať na sociálnych sieťach alebo ich preposlať konkrétnej osobe a sa môžete tým zaujať, motivovať a nájsť si tanečného partnera. Tu sú prvé z nich a ďalšie pripravujeme:

Doplnok: Prečo je potrebná rovnováha počtu žien a mužov

Uvedieme najzávažnejšie argumenty z praxe, prečo je potrebné smerovať k rovnováhe počtu žien a mužov – či už zo strany škôl (prijímať a učiť študentov len tak, aby každý mal partnera/ku) ale aj zo strany záujemkýň a záujemcov (ak na kurze nemám s kým tancovať, tak si partnera aktívne nájdem). Následkov nevyváženého počtu žien a mužov býva hneď viacero (uvádzame ich na častejšom príklade prevahy žien):
  • Spomalenie a zníženie efektivity výuky – dáma, ktorá netancuje a čaká, mrhá časom aj peniazmi a menej sa naučí. Ak sa aj partneri striedajú, tak si to mrhanie len podelíte s inými dámami, ale nikam nezmizne.
  • Neférovosť k iným dámam – pri prevahe žien sa často nájde muž, ktorý sa „zľutuje nad osamelou dámou“ a vyskúša si nové kroky aj s ňou. Jeho pôvodná tanečná partnerka – ktorá si možno dala aj značnú námahu zohnať si partnera – však musí čakať. Je fér ju oberať o partnera? Výnimočne to zaiste nie je problém strpieť, napríklad ak niekomu partner ochorel alebo je odcestovaný. Postaviť si však účasť na kurzoch či workshopoch na princípe „veď si uchmatnem partnera nejakej inej žene “ bude asi dosť nefér.
  • Zlenivenie a demotivácia mužov – pri prevahe žien sa muži budú oveľa menej snažiť… veď nemusia. Ženy naopak začnú medzi sebou súperiť… a niektoré ambicióznejšie si vezmú aj individuálne lekcie… čo by bolo inak super, výsledkom však je navyše aj nerovnaké napredovanie žien a mužov v kvalite tanca.
  • Prenášanie následkov nerovnováhy aj do milong a celej komunity – Viac žien absolvujúcich kurzy znamená pokračovanie nerovnováhy aj neskôr na milongách (tančiarňach), čo ďalej ovplyvňuje zvyklostí v celej komunite, žiaľ najmä negatívne.
Pridajte svoj názor