Pre koho je tango vhodné

Niektorí ľudia (alebo školy tanga) tvrdia, že tango je pre každého, alebo že tango sa môže naučiť každý. Súhlasíme, že takmer každý a dovolíme si to ešte mierne upresniť.

Vek a životné sklamania sú… výhodou!

Medzi ľuďmi tancujúcimi tango je naozaj veľmi pestré zloženie – pováh, profesií, výšky, veku,… a tango sa síce môžu začať učiť aj deti, no mnohí sa však zhodujú na tom, že dobrý tanečník tanga môže byť len ten, čo už sa v živote neraz poriadne popálil. Zrejme tým, že tango v sebe obsahuje a vyjadruje celé spektrum emócií, ho nemôže naozajstne a do hĺbky či šírky precítiť ten, čo má vcelku bezstarostný život.

Príliš mladým ľuďom spravidla veľmi nepasujú ani role rešpektu, pokory, hlbokej vášne, citového prežívania či zvádzania, aké dokážu do tanca dať ľudia stredného či vyššieho veku. Aj keď v niektorých krajinách či mestách sa tango rozšírilo natoľko, že jeho kurzy sú aj na vysokých či dokonca stredných školách, v takýchto komunitách je viditeľne iná atmosféra, motivácia aj vzťahy.

Fyzicky je nenáročné

Výhodou bežného tanga – spoločensky tancovaného na milongách (tango tančiarňach) – je, že nemusí byť fyzicky náročné. Dá sa pri ňom síce aj riadne „rozšupnúť“ a zapotiť, ale rovnako sa dá tancovať aj veľmi decentne a pritom krásne. Hovorí sa, že ak dokážeš kráčať, tak dokážeš aj tancovať tango. V porovnaní s mnohými inými tancami je tango napríklad šetrné voči kĺbom – v bežnom tangu nie sú žiadne výskoky či drepy. Pre viaceré figúry v tangu je však žiaduca rotácia (torzia) chrbtice. Ak s ňou máte výraznejšie obmedzenia alebo problémy, prekonzultujte tango radšej s kompetentným zdravotníkom.

Komu tango odporúčame

Medzi ľuďmi, ktorí sa dali na tango, sa predsa len dajú nájsť určité častejšie sa vyskutúce typy. Dá sa preto usudzovať, že pre tieto skupiny býva tango viac vhodné:
  • ľudia hľadajúci spoločnosť alebo partnerov
  • ľudia, ktorí chcú dosiahnuť zmenu vo svojom živote alebo aspoň jeho spestrenie
  • ľudia, ktorým chýba obyčajný fyzický kontakt s inými
  • manželia po odrastení detí, hľadajúci nové aktivity
  • máte ďalšie skúsenosti a tipy? – napíšte do komentára…

Aj pre seniorov

Samozrejme sú tu isté obmedzenia, tango je však pre skôr narodených po mnohých stránkach skvelou aktivitou s pozitívnymi účinkami na telo aj psychiku. Preto na našich stránkach venujeme extra článok aj o tangu pre seniorov. Ak sa ho dobre naučíte, budú s vami radi tancovať aj mnohí mladší tanečníci či tanečníčky. 

Pre koho nemusí byť vhodné

Pre niektorých ľudí však môže byť tango problémovou aktivitou. Tu je niekoľko príkladov:
  • Silná averzia či fóbia z fyzického a spoločenského kontaktu. Ak nie sú silné, tango pri nich môže naopak pomôcť…
  • Neschopnosť vnímať rytmus hudby a pohybovať sa podľa neho. Tango je síce postavené na improvizácii a svojom vlastnom vnímaní hudby, ak však jej rytmus vôbec necítite, môžete svojich tanečných partnerov svojím pohybom dosť potrápiť…
  • Ľudia príliš zameraní na seba. Ste narcis, sebec, extrémny hanblivec, manipulátor, alebo musíte byť vo všetkom najlepší? Pri tangu môžu vaše vlastnosti vyjsť veľmi rýchlo na povrch. Ale vďaka tangu môžete svoju osobnosť a povahu aj výrazne zmeniť k lepšiemu… 
  • máte ďalšie skúsenosti a tipy? – napíšte do komentára…
 
Pridajte svoj názor