11. december je Medzinárodný deň argentínskeho tanga

11. december - Medzinárodný deň argentínskeho tanga
11. december – Medzinárodný deň argentínskeho tanga

Svet priaznivcov argentínskeho tanga si už od roku 1977 každoročne pripomína 11. december ako Medzinárodný deň tanga.

Pod pôvodným názvom Národný deň tanga (Día Nacional del Tango) bol tento sviatok resp. pamätný deň ustanovený v roku 1977 v Buenos Aires ako výsledok niekoľkoročného úsilia hudobného skladateľa, producenta a neúnavného popularizátora argentínskeho tanga Bena Molara (vlastným menom Moisés Smolarchik Brenner).

Deň 11. december bol prevzatý z dátumu narodenia dvoch významných osobností argentínskeho tanga, ktorými boli spevák, skladateľ a herec Carlos Gardel (11. 12. 1890 – 24. 6. 1935) a skladateľ, hudobník a dirigent Julio de Caro (11. 12. 1899 – 11. 3. 1980).

Spolu s rozšírením argentínskeho tanga do sveta sa “deň tanga” začal uznávať medzinárodne.

Ako to celé vzniklo?

Bol večer roku 1965. Ben Molar bol na ceste do domu Julia de Caro na oslavu jeho narodenín. Zrazu si uvedomil, že aj Carlos Gardel mal v ten istý deň narodeniny. A obaja boli velikáni dvoch umení, tvoriacich hlavné súčasti kultúry argentínskeho tanga – „La Voz“ a „La Música“ (hlas a hudba).

Táto myšlienka ho podnietila k nápadu, aby sa 11. december stal dňom tanga. Spracoval ho do oficiálneho návrhu, ktorý predstavil na mestskom úrade (Cultura de la Municipalidad de la Ciudad de Buenos Aires). Úradníci síce návrh prijali, neustále však žiadali doložiť ďalšie a ďalšie potvrdenia rôznych organizácií a zväzov z umeleckého prostredia. Po neuveriteľných takmer 12 rokoch úsilia a naťahovania Ben prišiel na úrad už s vyhrážkou, že spolu s médiami zorganizuje protestný festival monštier v Luna Parku na podporu vzniku Dňa tanga. Zabralo to, už o pár hodín sa stal zázrak a dňa 29. 11. 1977 Ben Molar konečne obdržal dekrét el Decreto Nº 5830/77 de la Municipalidad de la Ciudad de Buenos Aires, ktorým mesto uznalo tento sviatok.

O pár dní nastala ďalšia udalosť. Dňa 23. 12. 1977 sa konala v Národnom divadle Cervantes (Teatro Nacional Cervantes) rozlúčka s rokom 1977, ktorú organizoval doktor Raúl Alberto Casa z Ministerstva kultúry (Secretario de Estado de Cultura de la Nación) a realizačne ju zabezpečoval práve Ben Molar. Ten na oplátku žiadal uznanie a potvrdenie tohto sviatku na celonárodnej úrovni. Podarilo sa a po skončení predstavenia bol prečítaný dekrét el Decreto Nº 3781/77, ktorý 11. december ustanovil za Národný deň tanga (Día Nacional del Tango).

Ako sa tango postupne rozšírilo, tento deň sa zároveň začal vnímať aj ako medzinárodný resp. svetový Día Mundial del Tango (International/World Day of Argentine Tango). Jeho význam je najmä symbolický, niektoré školy, milongy alebo umelci však pri jeho príležitosti organizujú aj osobitné podujatia.

Video: Duch tanga stále žije v uliciach – TV reportáž slovenskej stanice TA3, december 2017

  

Video: Hoy es el Día Nacional del Tango – TV reportáž argentínskej stanice Canal Acequia, december 2017

Pridajte svoj názor