11. december je Medzinárodný deň argentínskeho tanga

11. december - Medzinárodný deň argentínskeho tanga
11. december – Medzinárodný deň argentínskeho tanga

Svet priaznivcov argentínskeho tanga si každoročne pripomína 11. december ako Medzinárodný deň argentínskeho tanga.

Pod pôvodným názvom Národný deň tanga (Día Nacional del Tango) bol tento sviatok resp. pamätný deň ustanovený v roku 1977 v Buenos Aires ako výsledok niekoľkoročného úsilia hudobného skladateľa a neúnavného popularizátora argentínskeho tanga Bena Molara. Deň 11. december bol prevzatý z dátumu narodenia dvoch významných osobností argentínskeho tanga, ktorými boli spevák, skladateľ a herec Carlos Gardel (11. 12. 1890 – 24. 6. 1935) a skladateľ, hudobník a dirigent Julio de Caro (11. 12. 1899 – 11. 3. 1980).

Spolu s rozšírením argentínskeho tanga do sveta sa “deň tanga” začal uznávať medzinárodne.

Ako to celé vzniklo?

Bol večer roku 1965. Ben Molar bol na ceste do domu Julia de Caro na oslavu jeho narodenín. Zrazu si uvedomil, že aj Carlos Gardel mal vtedy narodeniny. Boli to dvaja velikáni dvoch rôznych hudobných umení – „La Voz“ a „La Música“ (hlas a hudba).

Svoju myšlienku rozvinul do návrhu stanoviť 11. december ako deň tanga, ktorý predstavil aj na mestskom úrade (Cultura de la Municipalidad de la Ciudad de Buenos Aires). Na odsúhlasenie však žiadali doložiť ďalšie a ďalšie potvrdenia rôznych organizácií. Po 11 rokoch naťahovačiek prišiel Ben na úrad s vyhrážkou, že médiá zorganizujú festival monštier v Luna Parku na podporu Dňa tanga. O 2 hodiny sa stal zázrak – dňa 29. 11. 1977 Ben Molar obdržal dekrét el Decreto Nº 5830/77 de la Municipalidad de la Ciudad de Buenos Aires, ktorým mesto uznalo tento sviatok.

O pár dní nastala ďalšia udalosť. Dňa 23. 12. 1977 sa konala v Národnom divadle Cervantes (Teatro Nacional Cervantes) rozlúčka s rokom 1977, ktorú organizoval Doctor Raúl Alberto Casa z Ministerstva kultúry (Secretario de Estado de Cultura de la Nación) a realizoval práve Ben Molar. Na oplátku žiadal Ben uznanie a potvrdenie tohto sviatku na celonárodnej úrovni. A tak po skončení predstavenia bol prečítaný dekrét el Decreto Nº 3781/77, ktorý 11. december ustanovil za Národný deň tanga (Día Nacional del Tango).

Ako sa tango  postupne rozšírilo, tento deň sa zároveň začal vnímať aj ako medzinárodný resp. svetový Día Mundial del Tango (International/World Day of Argentine Tango). Jeho význam je najmä symbolický, niektoré školy, milongy alebo umelci však pri jeho príležitosti organizujú aj osobitné podujatia.

Video: Duch tanga stále žije v uliciach – TV reportáž slovenskej stanice TA3, december 2017

  

Video: Hoy es el Día Nacional del Tango – TV reportáž argentínskej stanice Canal Acequia, december 2017

Pridajte svoj názor