Carlos Gardel

Gardel

11. december 1890(?*) – 24. jún 1935

Výnimočne populárny spevák tangovej hudby v medzivojnovom období. Pre svojich fanúšikov stelesňoval niekoho, kto dokázal vyjadriť ducha a podstatu tanga. Svojím barytónom vedel zdôrazniť dramatické hudobné frázy v stovkách svojich trojminútových skladieb. Medzi jeho známe piesne patrí Caminito, La Cumparsita.

Spolu s textárom Alfredom Le Pera zložili ďalšie legendárne klasické tangá, ako napríklad Mi Buenos Aires querido (rovnako sa volá aj film od Julia Irigoyena z roku 1936), Cuesta abajo, Amores de estudiante, Soledad, Volver, Por Una Cabeza a El día que me quieras (rovnako sa volá aj film od Johna Reinhardta z roku 1935, kde si Gardel zahral hlavnú úlohu).

Jeho piesne sa objavujú vo filmoch dodnes, napríklad Frida (2002, Julie Taymor), alebo Volver (2006, Pedro Almodóvar).

Pochovaný je na národnom cintoríne El Cementerio de la Chacarita v Buenos Aires.

V roku 1977 bol aj podľa dátumu jeho narodenia ustanovený Národný deň tanga. V roku 2003 na návrh uruguajskej vlády Unesco zapísalo Gardelov hlas do programu Pamäť sveta, ktorý sa venuje uchovávaniu historických dokumentov.

*Poznámka: Pokiaľ ide o miesto a rok narodenia, neexistuje jednomyseľnosť. Uruguajská hypotéza tvrdí, že sa narodil v Tacuarembó (Uruguaj) medzi rokmi 1883 až 1887. Francúzska hypotéza tvrdí, že sa narodil v Toulouse (Francúzsko) v roku 1890. Naštastie na obe zhodujú na dátume 11. december.  
Pridajte svoj názor