Podujatia

Najväčšie tangové podujatia na Slovensku

 • Bratislava Tango Festival – veľké a každoročne veľmi úspešné medzinárodné tangové podujatie s približne 500 účastníkmi z desiatok krajín sveta. Viac v profile podujatia Bratislava Tango Festival. Koná sa od roku 2017 raz ročne (v októbri).
     
 • Bratislava Tango Party – Od roku 2015 sa v Bratislave koná raz ročne (v júni) medzinárodný tango maratón Bratislava Tango Party s približne 200 účastníkmi z asi 25 krajín. Viac v profile podujatia Bratislava Tango Party.
     
 • Novoročná milonga Abrazo – Od roku 2016 každoročne organizuje v Bratislave škola Tango Abrazo tango víkend s workshopmi s hosťujúcimi lektormi a s veľkou novoročnou milongou Abrazo so živou hudbou a približne 100 účastníkmi. Koná sa od roku 2016, vždy prvý januárový víkend. Upútavku a podrobnosti podujatia škola zverejňuje vždy aspoň mesiac vopred  na stránke TangoAbrazo
     
 • Fatango – Zaujímavé a špecifické podujatie je aj hudobný festival argentínskeho tanga Fatango, ktorý sa koná v meste Nitra v máji, každoročne od roku 2015. Podujatie je zamerané na hudbu, s tancom býva spojené len výnimočne (a okrajovo) a jeho súčasťou nie sú milongy. Viac na facebookovej stránke festivalu Fatango
     
 • Workshopy – Približne 8x ročne sa v Bratislave konajú víkendové workshopy s hosťujúcimi zahraničnými lektormi (organizujú jednotlivé školy tanga) a minimálne raz ročne sú takéto workshopy aj v mestách Banská Bystrica a Košice. Spojené sú spravidla s milongou s vystúpením lektorov.
   

Koncerty

 • Na Slovensku, najmä v Bratislave, pôsobí a príležitostné koncertuje niekoľko hudobných skupín, v ktorých repertoári dominuje argentínske tango. Väčšina týchto skupín sa zameriava na koncertné skladby Astora Piazzollu a podobných náročnejších autorov, ktoré sú vhodné spravidla len na počúvanie. Asi 2-3 skupiny však majú v repertoári dostatok skladieb vhodných aj na tancovanie. Ak sa zaujímate o koncerty ako poslucháč, plánované koncerty sú súčasťou kalendára milong.

Iné aktivity súvisiace s tangom

 • Online časopis Gancho – sídli na webstránke http://gancho.info/magazine/, a niekoľkokrát ročne na nej pribudne niekoľko článkov súvisiacich s argentínskym tangom. Časopis vychádza v angličtine a niekoľko jeho článkov v minulosti vyšlo a je stále dostupných aj v slovenskej verzii na adrese http://gancho.info/sk/. Hodnotnejšie články na portáli sú spravidla kópiami prevzatými od renomovaných blogerov (verotango, tangomentor,…). Prístup na portál je bezplatný a je možné sa prihlásiť na odoberanie e-mailových upútavok o nových článkoch. Zakladateľom a vydavateľom časopisu je tím okolo bratislavskej školy Tango Vida, ktorý pri tvorbe spolupracuje s mnohými ďalšími spoluautormi.
    História: Prvé číslo časopisu vyšlo v lete 2012. Pôvodne vychádzal vo formáte PDF a dvojjazyčne (anglicky a slovensky). Šírený bol najprv len prostredníctvom e-mailov alebo vo vytlačenej podobe na milongách. Po roku vychádzania získal aj svoju online verziu. Na prelome rokov 2014 a 2015 portál postihla porucha servera a strata nezálohovaných dát, ktorú sa ani po niekoľkých mesiacoch nepodarilo obnoviť. Portál vo februári 2015 obnovil svoju prevádzku a začal publikovať nové články v angličtine a neskôr aj slovenské preklady niektorých z nich. Napriek pôvodnému prísľubu neboli staršie články obnovené a od konca roka 2015 neboli do slovenčiny preložené už takmer žiadne príspevky. Portál okrem článkov dlhú dobu svojej prevádzky obsahoval aj prehľad vybraných tangových festivalov, maratónov a podobných podujatí z celého sveta na najbližšie 2-3 mesiace; túto sekciu v roku 2018 zrušil.
Pridajte svoj názor