Tango a koronavírus

Je návrat kurzov tanga a milong v súlade s reálnou mierou rizika a nariadenými hygienickými pravidlami? Zdroje pre rozhodovanie sa tanečníkov a organizátorov tangových podujatí.

Pôvodnú verziu článka z marca 2020 ponechávame nižšie ako archív vývoja na začiatku pandémie koronavírusu zo sveta aj z domova a jeho vplyvu na tangovú scénu.

Aj v prípade voľnejších oficiálnych hygienických opatrení by osoby nežijúce v spoločnej domácnosti mali zostať zdržanlivé v sociálnych kontaktoch a naďalej udržiavať dostatočný odstup.

Aktuálny stav a riziká

 • Slovensko je krajinou s veľmi malým výskytom infikovaných, pri zhruba stovke oficiálne evidovaných aktívnych prípadov (júl 2020) to môže byť približne tisícka reálne infikovaných osôb.
 • Oficiálne hygienické opatrenia na Slovensku pri dodržaní viacerých podmienok už od 3.6.2020 povoľujú aj vnútorné voľnočasové a športové aktivity a menšie podujatia (viac nižšie).
 • VAROVANIE: Reálne sú však párové tance a obzvlášť tango silne rizikovou aktivitou pre možný prenos a rozšírenie nákazy. Pri veľmi blízkom a dlhšie trvajúcom kontakte „tvárou v tvár“ je vzájomná nákaza takmer zaručená. Navyše, striedanie tanečných partnerov a ich častejšia účasť na kurzoch alebo tančiarniach – v spojení s niekoľkotýždňovou inkubačnou dobou a možnou bezpríznakovosťou infekcie – pridáva vysoké riziko komunitného rozšírenia. Veľmi by tomu nezabránilo ani použitie rúška, hygiena rúk ani iné externé opatrenia.

Odporúčania

Pokus zhrnúť primerané odporúčania najmä pre návštevníkov tanečných kurzov a podujatí, ktorí sa rozhodnú podstúpiť vyššie uvedené riziká: 
 • Tancujte a majte blízky kontakt len s osobami, s ktorými sa poznáte, dôverujete si a overili ste, že sa správajú dôsledne bezpečne (a len to tango je jedinou výnimkou).
 • Aj tak minimalizujte počet tanečných partnerov. Vhodné môže byť dohodnúť sa s niekoľkými tanečníkmi na vytvorení malej uzavretej skupiny, ktorí budete tancovať zásadne len medzi sebou. Ešte bezpečnejšie je striedanie úplne vylúčiť a tancovať len s jedným tanečným partnerom.
 • V tomto období sa radšej vzdajte zaužívaného zdravenia objatím s každým v tangovej komunite.
 • Preferujte voľnejšie tanečné držanie, zvážte prípadne aj rúško a radšej pridajte aj tú hygienu rúk alebo navyše aj hygienu tváre.
 • Podujatia navštevujte zriedkavejšie, prípadne sa po návšteve tanečného podujatia radšej viac izolujte na dobu jedného-dvoch týždňov.
 • Preferujte malé lokálne komunitné podujatia, bez zahraničných návštevníkov, podujatia vo väčších a dobre vetraných priestoroch a podujatia konané vonku. Väčšie a zahraničné podujatia radšej vylúčte úplne.

Oficiálne podmienky

 • Oficiálne hygienické opatrenia na Slovensku pri dodržaní viacerých podmienok už od 3.6.2020 povoľujú aj vnútorné voľnočasové a športové aktivity a menšie podujatia.
 • Tanečné kurzy a podujatia v oficiálnom prehľade korona.gov.sk/platne-hygienicke-opatrenia nie sú explicitne uvedené. Povahou najbližšou kategóriou sú pravdepodobne Fitness služby/zariadenia a zároveň by organizátori mali zrejme dodržiavať aj úvodné Všeobecné hygienické pravidlá pre všetky prevádzky, obchody a služby, ako aj zásady pre Zabezpečenie kvality ovzdušia v budovách. Ďalšou príbuznou kategóriou sú aj Vonkajšie športoviská.
 • Z pravidiel stručne vyberáme: limitovaný počet účastníkov, povinná registrácia účastníkov (uchovávaná 30 dní za účelom možnosti vyhľadania kontaktov nakazených osôb), dezinfekcia priestorov, dezinfekcia rúk pre účastníkov a ďalšie.
 • Stránka však zároveň naďalej upozorňuje, že riziko nákazy stále pretrváva a vyzýva chrániť sa aj naďalej (dodržiavať zásady hygieny rúk, na verejnosti od ostatných odstup aspoň 2 metre a najmä v uzavretých priestoroch nosiť rúško najmä v bližšom kontakte s cudzími ľuďmi.
 • Na druhej strane, formulácia povinného odstupu „od cudzích osôb“ dáva priestor pre jeho interpretáciu, že „nemusí platiť v prípade dobre sa poznajúcich a dôverujúcich si osôb“.

Návrat tanga (míľniky)

 • jún 2020 – Od 3.6.2020 u nás začala voľnejšia fáza uvoľňovania opatrení a už na piatok 5.6.2020 bola v Bratislave ohlásená prvá „pokoronová“ milonga DanceArt za sprísnených pravidiel. Postupne aj niektoré ďalšie školy a organizátori ohlásili a obnovili konanie kurzov tanga a milong. Na portáli TangoArgetnino.sk preto obnovujeme aj aktualizácie kalendára podujatí.
 • máj 2020 – Koncom mája sa spolu s poklesom počtu nových prípadov a uvoľňovaním reštrikčných opatrení vo viacerých krajinách Európy začínajú objavovať prvé ohlasované návraty kurzov tanga a milong.
 
// Nasleduje archív pôvodnej verzie článku z marca 2020 //

Prečo tento článok? (marec 2020)

Téma sa u nás aktuálne týka hlavne tých tangových komunít, v ktorých viacerí tanečníci navštevujú aj zahraničné a medzinárodné podujatia.
 • Koronavírus sa objavil už takmer vo všetkých európskych krajinách vrátane Slovenska a počty potvrdených prípadov narastajú. Najrýchlejšie rasty a najväčšie počty nákaz a úmrtí vykazujú krajiny so slabými a neskorými opatreniami.
 • Tango je svojím blízkym kontaktom tanečníkov „tvárou v tvár“ aktivitou vytvárajúcou podmienky pre možný prenos nákazy. Striedanie tanečných partnerov môže spôsobiť prenos aj v rámci väčšej skupiny ľudí, obzvlášť pri väčších, viacdňových a medzinárodných podujatiach. Opatrenie ako umývanie či dezinfekcia rúk pri takomto blízkom kontakte tvárí nemôže poskytovať takmer žiadnu ochranu. V komunite sa ľudia navyše vzájomne zdravia objatiami a bozkami.
 • Nosič koronavírusu je infekčný aj v prípade, ak je (ešte) bez príznakov. Výrazne slabšie ako po objavení sa príznakov, ale infekčný je.
 • Ešte zásadnejším aspektom je dlhá inkubačná doba (približne 1-3 týždne), počas ktorej sa môžu aktívnejší tanečníci a tanečníčky tanga dostať do kontaktu s mnohými ďalšími tanečnými partnermi, a to aj v rôznych komunitách, prípadne mestách alebo krajinách.
 • Viacerí slovenskí tanečníci navštevujú aj medzinárodné podujatia s veľkým počtom účastníkov.
 • Situácii môže uškodiť neznalosť či podcenenie situácie (zo strany tanečníkov aj organizátorov), ale rovnako aj neprimeraná panika.

V prípade záujmu o všeobecné informácie o problematike Coronavirus SARS-CoV-2 a ochorenia Covid-19 navštívte oficiálne zdroje, napr. webovú stránku WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), prehľady šírenia worldometers.info, stránky Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotnícva SR, stránku Slovenskej lekárnickej komory , neskôr zriadenú oficiálnu špecializovanú stránku korona.gov.sk či iné zdroje podľa uváženia.

Ak v našom článku podľa vás chýba nová závažná informácia, alebo je niečo chybne, kontaktujte nás.

Vírus a tango na Slovensku a vo svete (marec-máj 2020)

Už vo februári 2020 sa aj v slovenských lekárňach stali rúška, rukavice a dezinfekcia nedostatkovým tovarom.

apríl-máj 2020 (Svet) – Spolu s celosvetovým exponenciálnym nárastom počtu prípadov nákazy a jej obetí, ako aj predlžovaním reštrikčných opatrení bola postupne zrušená aj väčšina letných tangových podujatí, resp. preplánovaná na budúci rok, resp. na jeseň.

16.03.2020 (Svet) – Už väčšina európskych a ďalších krajín prijala opatrenia a zákazy, s ktorými sú tangové podujatia nezlučiteľné. Naznačovať budúcnosť môže vývoj v Číne, kde sa už koncom februára podarilo výrazne znížiť počty nových nakazených aj vďaka tomu, že reštrikčné opatrenia tam naďalej trvajú, aj keď sa mierne uvoľňujú. Je pravdepodobné, že pre zastavenie šírenia vírusu a rizík nákazy budú tangové aktivity „tabu“ na dobu niekoľkých mesiacov – či už predlžovaním oficiálnych zákazov, alebo ako dobrovoľné preventívne opatrenie organizátorov a účastníkov. Mnohí organizátori letných tangových podujatí však zatiaľ pokračujú v ich propagácii.

16.03.2020 (Slovensko) – Stúpajúce nárasty počtu pozitívnych testov (čo znamená mnohonásobne vyššie skutočné počty nakazených) a vládne vyhlásenie núdzovej situácie definitívne u nás ukončuje všetky tangové aktivity.

16.03.2020 – Aktuality zo Slovenska a zo sveta sme spojili, pretože pandémia sa nás už týka rovnako ako iných krajín.

13.03.2020 (Svet) – Tangová komunita ako reakciu na masívne rušenie kurzov, milong a podujatí vytvorila zábavné facebookové skupiny ako napríklad  I’m not dancing tango so I did this instead či Tango Covid-19 Comedy Club, do ktorých sa len behom niekoľkých dní prihlásili tisíce členov.

11.03.2020 (Svet) – Na situáciu radikálne reaguje aj rodisko tanga. V Buenos Aires budú 2 týždne zatvorené milongy a školy tanga a len niekoľko dní pred začiatkom bolo zrušené jedno z celosvetovo najväčších tangových podujatí CITA (aktuality: FB skupina).

11.03.2020 (Slovensko) – Do konca marca zastavila všetky svoje aktivity aj bratislavská škola Tango Vida a minimálne do 23.3 aj Tango Abrazo. Zrušený je aj workshop Tangoclubu v Prešove. Marcový kalendár tangových podujatí na Slovensku tak zostal úplne prázdny. Neskúmali sme ako sú na tom kurzy tanga v rámci celého Slovenska, pravdepodobne však budú všetky pozastavené.

11.03.2020 (Svet) – K ukončenu všetkých milong vyzýva aj známy taliansky DJ Max Marzano – apelujúci príspevok pridal aj do facebookovej skupiny Tango Vienna.

11.03.2020 (Svet) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj s ohľadom na ďalšie predpokladané šírenie vírusu preklasifikovala situáciu na pandémiu.

10.-11.03.2020 (Svet)TIP: Článok a analýza Coronavirus: Why You Must Act Now vyzýva k izolácii a minimalizácii kontaktu medzi ľudmi ako najzásadnešie opatrenie, ktorým je možné znížiť počet chorých a najmä obetí a na ktorého rýchlosti a dôslednosti veľmi záleží. Pre tango to znamená nutnosť prísnej prestávky. Analýzou vývoja ochorenia v Číne ukazuje, že ak sa v bežne fungujúcej krajine zistia prví ľudia s potvrdenou nákazou, tak v skutočnosti sú ich už stovky. Článok už je preložený aj do slovenčiny: Koronavírus: Prečo musíme okamžite konať (kópia aj na Aktuality.sk).

10.03.2020 (Svet) – Pozastavené sú už aj viaceré milongy v neďalekej Viedni a po alarmujúco rýchlom náraste počtu nových mŕtvych a nakazených v Taliansku budú v nasledujúcom období zrejme pozastavené alebo zrušené mnohé milongy a väčšie tangové podujatia v mnohých krajinách, preto ich už sem nebudeme ani pridávať.

10.03.2020 (Slovensko) – Odo dneška u nás platí zákaz konania hromadných podujatí (viac v správe Ministerstva zdravotníctva) z naliehavého dôvodu ochrany verejného zdravia, a to minimálne do 23.3.2020.  Vysoko pravdepodobne pod to spadajú aj milongy bez ohľadu na ich veľkosť či počet návštevníkov – rizikový je najmä blízky kontakt medzi ľudmi. Rešpektovanie zákazu dnes potvrdila aj bratislavská škola DanceArt, s odvolaním aj na vlastné konzultácie s odborníkmi z oblasti imunológie. Aktualizácia: Od 11.3. zastavila do konca marca všetky svoje aktivity aj bratislavská škola Tango Vida a minimálne do 23.3 aj Tango Abrazo. , zrušený je aj workshop Tangoclubu v Prešove.

09.03.2020 (Slovensko) – Potvrdených nákaz u nás je už viac, v niektorých lokalitách sa z bezpečnostných a preventívnych dôvodov rušia verejné podujatia. Tangoclub Bratislava zrušil do odvolania svoje bratislavské podujatia, zrušený je Tango víkend Danza Infinita (13.-15.03.2020 v Bratislave) víkend.

09.03.2020 (Svet)TIP: Švajčiarsky tanečník a DJ Alex Apetrei zverejnil naliehavú výzvu globálne ukončiť všetky milongy spolu s rozsiahlou analýzou, argumentami a zdrojmi informácií o stave a možnom vývoji situácie.

09.03.2020 (Svet) – Zrušené z bezpečnostných a preventívnych dôvodov, resp. presunuté na neurčito (alebo napríklad o rok neskôr) sú ďalšie tangové podujatia v regióne,  ako napríklad Grazy Tango Festivalito 2020, workshop Sigrid & Murat in Vienna | 2020 , Warsaw Vinyl Tango Marathon 2020 (mali sa konať koncom marca). Väčšina tangových podujatí a kurzov vo Viedni však pokračuje (kalendár) a jeho správca vyzýva k pokoju. Podobne pokračujú aj mnohé tangové kurzy a podujatia v Prahe alebo v Brne.

06.03.2020 (Svet) – Návrh triezveho rozhodovania o pokračovaní konania kurzov a ich navštevovania zverejnila anglická škola Tango Elegante.

06.03.2020 (Slovensko) – Ohlásený je prvý zaznamenaný prípad koronavírusu už aj na Slovensku, a to len niekoľko minút (!) po vydaní tohto článku. Správu nájdete vo všetkých spravodajských médiách. Premiér Pellegrini ľuďom radí, aby sa upokojili a aby neprepadli panike. Treba sa podľa neho vyhnúť podujatiam, kam chodí veľa ľudí, pravidelne si umývať ruky, a vyhýbať sa vrúcnym privítaniam pri stretnutí s priateľmi.

05.03.2020 (Svet) – Neďaleký maratón Vienna Calling (15.-17. máj 2020) zverejnil, že sleduje situáciu a v prípade potreby je pripravený zareagovať. Riziká vníma ako nízke, podujatie zatiaľ pripravuje podľa plánu.

05.03.2020 (Slovensko) – Slovensko – Bratislavská škola Tango Porteno ako prvá ohlásila, že v marci 2020 zastavuje svoje verejné podujatia. 

03.03.2020 (Svet) – Portál s databázou tangových podujatí Tango Marathon Directory zverejnil článok Tango počas koronavírusovej krízy s odporúčaniami pre tanečníkov aj organizátorov. Aj tento článok sa šíri v tangových skupinách a vyvoláva diskusie.

02.03.2020 (Svet) – Štyri dni pred plánovaným konaním organizátori zrušili renomované podujatie La ToSCA Marathon (Taliansko, Florencia), (FB skupina) a presunuli ho na október.

02.03.2020 (Svet) – Stefano Calogiuri z tanečnej školy Blutango v juhotalianskom meste Lecce zverejnil naliehavú výzvu o rizikách koronavírusu a zodpovednosti nielen za svoje zdravie, ale aj zodpovednosti voči druhým, ich slobode a práve na zdravie. Preto už od 23. februára uzavreli do odvolania všetky aktivity školy.  Výzva sa šíri v tangových skupinách a vyvoláva diskusie.

02.03.2020 (Svet) – Portál Dance Magazine zverejnil článok Ako sa tanečný svet môže pripraviť na koronavírusy.

02.03.2020 (Svet) – Objavila sa prvá zdokumentovaná a medializovaná nákaza súvisiaca s tangom. Po pozitívnych testoch niektorých účastníkov „Encuentro milonguero“ v talianskom meste Ferrara (21.2.-23.2.2020) sú mnohé desiatky ľudí v karanténe. Jedno z prvých zverejení na regionálnom portáli Il Resto del Carlino. Na portáli sa priebežne objavujú aj ďalšie články k prípadu, ktoré uvádzajú, že po niekoľkých dňoch sa nákaza potvrdila u viacerých ďalších účastníkov. (Poznámka) Zrejme aj tento prvý medializovaný prípad sa stal pre viacerých spúšťačom rozhodnutia „prestať o téme mlčať“ a prvých reakcií organizátorov tangových podujatí.

27.02.2020 (Svet) – Argentínsky spravodajský portál Clarín zverejnil článok o tom, že Buenos Aires nákazu zatiaľ neregistruje a miestne milongy, ktoré navštevuje aj mnohí turisti najmä z Európy a Číny, sú plné, aj keď majú niektorí návštevníci obavy. V článku sa vyjadrujú aj známe osobnosti Horacio Godoy (tanečník a majiteľ legendárneho klubu La Viruta Tango), tanečníčka Mora Godoy a spevák a tanečník Mauricio Diaz.

Aký je váš názor?

Je medializácia tejto témy správny krok? Nie sú obavy alebo reakcie tanečníkov a organizátorov podľa vás prehnané? Čo bude lepšie pre komunitu – preventívny útlm podujatí a cestovania (aj za cenu odriekania, alebo finančných strát pre tanečníkov a organizátorov), alebo netreba nič meniť a stačí reagovať až potom, ak by sa u niekoho potvrdila nákaza? Ako sa situácia bude vyvíjať? Diskusia na FB stránke

Pridajte svoj názor