Pozvánka na výstavu tango fotografií „Zavreté oči“

Zavreté oči - výstava tango-fotografií
Pozvánka na výstavu fotografií „Zavreté oči“ z prostredia tanga • 01. feb. – 03. mar. 2019 • Marta Kossakowska (PL/NL) • Bratislava • Klub umelcov, Dostojevského rad 2.

Navštívte výstavu fotografií z prostredia argentínskeho tanga v Bratislave vo februári 2019 v Klube umelcov a v marci v Kafe Scherz. Ich autorkou je Marta Kossakowska, poľská tanečníčka a fotografka žijúca v Holandsku.

  • Názov výstavy: Zavreté oči
  • Autorka: Marta Kossakowska (Poľsko/Holandsko) / stránka na Facebooku
  • Výstavný priestor (1. fáza výstavy): Klub umelcov,  Dostojevského rad 2 / www.klubumelcov.sk
  • Termín: 1. február – 3. marec 2019
  • Vernisáž: 1. február 2019, 17:00 / podujatie na Facebooku
  • Výstavný priestor (2. fáza výstavy – od 5. marca 2019): Kafe Scherz, Palisády 27 / kafe.scherz.sk
  • Organizátor: TangoVida, o.z. / tangovida.net
  • Kurátorka: Mgr. Barbara Brathová
Klub umelcov sa nachádza na 3. poschodí budovy Galérie Umelka/SVÚ, prístup doň je buď cez vchod Galérie Umelka počas jej otváracích hodín, alebo cez samostatný vchod z pravej strany budovy (pred vstupom do záhrady). Otvorený je denne okrem nedele v čase 16.30 do 01h (v noci), viac aj na www.klubumelcov.sk. Bezplatné parkovanie v neďalekom OC Eurovea.

Vernisáž a výstava v médiách

Reportáž z vernisáže výstavy tango fotografií „Zavreté oči“ v Správach RTVS (02.02.2019)
Vďaka úsiliu organizátorov sa vernisáž a výstava dostala do viacerých médií:

Oficiálny popis

Poľská autorka Marta Kossakowska, narodená v roku 1983 vo Varšave, momentálne žijúca v Amsterdame, je absolventkou Akadémie výtvarných umení vo Varšave, fakulta Socha/Audiovizuálne umenie. Fotografiou sa začala zaoberať v období tancovania argentínskeho tanga, kde začala zachytávať tango „obrazy“ nielen v zmysle fotodokumentácie z rôznych medzinárodných festivalov a maratónov tanga, na ktoré je pravidelne prizývaná, ale predovšetkým jej snahou je „dokumentovať“ dušu tanga.

Vďaka skúsenostiam, ktoré nadobudla počas 7 rokov aktívneho tancovania argentínskeho tanga, dokáže prostredníctvom fotografie vyjadrovať predovšetkým atmosféru spoločenského diania na milongách (tančiarňach argentínskeho tanga), jej dominantným fokusom je však zameriavanie sa na náladu – na jednej strane na jednotlivé detaily tiel tanečníkov (objatie, výraz tváre, kroky, nepatrne jemné „šušťanie“ šiat dám a občasné zaklopkanie opätkov tanečných topánok), na strane druhej ukazuje dynamiku tanca i jeho pokojnú hĺbavosť v takmer meditatívnom stíšení sa do vlastného vnútra.
Snažím sa zachytiť všetko, čo možno nie je vidno na prvý pohľad. Páči sa mi zákulisie, ktoré skrýva množstvo príbehov. Povedala by som, že toto nie sú fotografie tanga, ale života. (Marta Kossakowska)

Prezentuje veľké sály vo víre tanečnej eufórie dramatických objatí, ale nahliada nenápadne aj na „temnejšiu“ stránku únavy tanečníkov, možno sklamaní a úvah dvojíc i jednotlivca. Autorka nemá za cieľ primárne „len“ dokumentovať čo sa deje na tanečnom parkete. Ďaleko viac ju zaujíma, čo sa deje v duši tanečníkov, ich emócie, inšpirácie, motivácie, ich vnútorný svet zasvätený tangu, do ktorého vplávali na základe vlastných životných skúseností, zážitkov, sklamaní, očakávaní i bôľov, nadšeného chcenia a túžby po objatí. V jej sérii fotografií sa nájdu aj imaginatívne priehľady od celku k detailu, od detailu k celku, intímne „nákuky“ ako cez kľúčovú dierku, alebo naopak otvorené priznanie davu ľudí fascinovaných kúzlom argentínskeho tanga. Raz okázalo efektné figúry, inokedy malé schúlenia do súkromia tancujúcich.

Aby ste pochopili, v čom spočíva čaro argentínskeho tanga, musíte ho vyskúšať. (Marta Kossakowska)

Priestor Klubu umelcov považujeme za vhodný na pertraktovanie fenomenálnosti argentínskeho tanga na fotografiách autorky s priamou skúsenosťou s týmto druhom tanca, ktorá dokáže vo fotografickom „umŕtvení“ rozpohybovať emóciu a zároveň naznačiť jeho extrovertnosť i intimitu. Fotografie Marty Kossakowskej nesú v sebe dokumentárnu informáciu, výtvarný pohľad profesionálnej umelkyne s akademickým vzdelaním, ako aj sondu do psychológie tanečníkov, ktorí argentínske tango vnímajú ako reflexiu vlastného života v tanci a jeho potrebu k celistvosti existencie. 

Pridajte svoj názor  
Súvisiace články
Tango v Bratislave – leto 2018 Pripravili sme pre vás a priebežne aktualizujeme prehľad možností výuky a tancovania tanga v Bratislave počas leta 2018 (lekcie, praktiká, workshopy, semináre a milongy).