Tango Argentino

Tango Argentino – Jose Mas, Juraj Šidelský, 2000

Pravdepodobne prvá kniha v slovenčine, venovaná argentínskemu tangu. Zaoberá sa v krátkosti dejinami tohto tanca a predovšetkým popismi vybraných figúr a ich kombinácií, resp. choreografických sekvencií. Vhodná bola preto najmä pre oblasť spoločenských tancov ako súťažného športu, z ktorej pochádza aj jej autor, nestor argentínskeho tanga u nás – Juraj Šidelský.

Kniha vznikla v dobe, kedy len začínal digitálny videozáznam a ešte neexistovali služby typu YouTube. Jednotlivé kroky a ich postupnosti sú preto v knihe vysvetľované len rozsiahlym slovným popisom so systémom skratiek a štúdium podľa nej vyžaduje dobrú vizuálnu predstavivosť, sústredenie, je zdĺhavé a aj tak je ťažké získať istotu správneho porozumenia a interpretácie popisovaných krokov. 

Dnes, kedy sa na videoportáloch a sociálnych sieťach dajú nájsť tisíce neporovnateľne názornejších videí s lekciami a ukážkami argentínskeho tanga, je atraktívnosť a použiteľnosť takejto knihy na výuku tanga v porovnaní s videom malá. Ďalším jej obmedzením je aj zameranie na sekvencie krokov, ktoré sú reálne použiteľné v choreografckej tanečnej produkcii, nie však v sociálnom tangu založenom na improvizácii a na nutnosti sa neustále prispôsobovať ostatným párom na parkete. Jej nespochybniteľnou hodnotou však zostáva prvenstvo a svedectvo začiatkov argentínskeho tanga na Slovensku.

Ukážka zápisu sekvencií figúr

Tango Argentino – Jose Mas, Juraj Šidelský, 2000 – ukážka zápisu sekvencií figúr

Informácie o knihe

  • Názov: Tango Argentino
  • Autori: Jose Mas, Juraj Šidelský
  • ISBN: 8088794196
  • Vydavateľ: H plus, 2000
  • Väzba: brožovaná, 150×210 mm, 76 strán.
 
Pridajte svoj názor