Vzpomínky na jedno dobrodružství (Robert Fulghum)

„Zápisky o argentinském tangu zhotovené seňorem donem Robertem Juanem Carlosem Fuljumerem y Suipacha“

O knihe

Autor vo svojej autobiografickej novinke rozpráva svoje zážitky, myšlienky a pocity, spojené s tým, ako sa prvýkrát naživo stretol s argentínskym tangom a rozhodol sa ho naučiť tancovať priamo v Buenos Aires, s tvrdohlavosťou starnúceho ale aktívneho muža. Kniha je opäť súborom mikropríbehov, už tradične „fulghumovsky“ končiacich svojským ponaučením, ktoré si z nich autor vzal. Na rozdiel od predošlého diela Drž mě pevně, miluj mě zlehka je teraz samotnému tangu a tancovaniu venovaná menšia časť príbehov, zvyšné však s tangom vždy viac alebo menej súvisia.

Prvá ukážka z knihy Druhá ukážka z knihy

Tango a tanec autora polapilo natoľko, že knihou vysiela aj intenzívnu výzvu seniorom ale aj komukoľvek mladšiemu, aby si zachovali celoživostnú zvedavosť a odvahu púšťať sa do nových vecí bez ohľadu na vek a názory okolia. Čo na tom, že naučiť sa tancovať tango v sedemdesiatke je bláznivé… Nakoniec aj fakt, že kniha opäť vyšla najprv v „exotickej“ češtine a nie v autorovom newyorskom vydavateľstve, je súčasťou autorovej nekonformnosti.

Fulghumove nadšenie pre tango je spojené pravdepodobne aj s tým, že práve pri výuke tanga spoznal svoju súčasnú manželku Willow Bader, ktorá je aj teraz ilustrátorkou jeho novej knihy. V lete tohto roku ju prišli spoločne predstaviť do Prahy na festivale Svet knihy 2013 a zároveň absolvovali aj premiéru divadelného predstavenia pražského divadla ABC, kde mala premiéru hra podľa jeho predchádzajúcej knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka.

Celá galéria ilustrácií

Oficiálny popis knihy

Jakmile jednou propadnete tangu, jste lapeni na celý život. Robert Fulghum ten pohlcující pocit zná. Aby svému osudu šel ještě více naproti, vydává se do země tangu zaslíbené: nasedá na loď, která při obeplouvání Jižní Ameriky ztroskotá, cestuje po Argentině vlakem s domorodci, je na ulici přepaden a okraden, málem přijde o život při silné vichřici, chodí na hodiny provazochodectví, s chutí jí, pije a seznamuje se, přemýšlí o argentinských dějinách, diktatuře, ekonomice, kultuře a mentalitě. Ale především: tancuje, tancuje, neustále tancuje. Tancuje i po svém návratu do Spojených států, možná tancuje i právě teď.

Jak totiž říká sám autor: „Když se vědci zabývali prevencí stařecké demence a Alzheimerovy choroby, zjistili, že ze všemožných aktivit je nejpřínosnější společenský tanec. Nebezpečí mentální atrofie může být až o 76 procent nižší, pokud se dotyčný občas naučí nový tanec a pokud často tancuje. Proč? Protože při tanci se zapojují mozek, tělo a procesy hudební i emoční. Podstatou je to, že se musíte ve zlomku vteřiny rozhodovat a využívat veškeré schopnosti. Když tedy lidi říkají: ,Tango? Ve tvém věku? Nezbláznil ses?‘ tak já odpovídám: ,Nezbláznil, a ani to nemám v úmyslu.‘ Věřím v tancování. Tancovat budu až do konce svých dní.“

Podporte naše aktivity

Množstvo našej práce - aj na tomto portáli - môžete oceniť a podporiť aj svojím finančným príspevkom. Ďakujeme!

Články o knihe, rozhovory s autorom

Fakty o knihe

Robert Fulghum: Vzpomínky na jedno dobrodružství / Zápisky o argentinském tangu zhotovené seňorem donem Robertem Juanem Carlosem Fuljumerem y Suipacha.

Argo, 2013 (originál „Argentine Tango Chronicles“ vyšiel až následne a len v elektronickej podobe)

Překlad do češtiny: Lenka Fárová a Jiří Hrubý

Tvrdá väzba, 180 strán, kniha je ilustrovaná autorskými maľbami Willow Baderovej, manželky autora

ISBN: 978-80-257-0832-3, EAN: 9788025708323

O autorovi

Americký spisovateľ, pastor, „ľudový filozof“ a absolvent mnohých ďalších povolaní Robert Fulghum už takmer štvrťstoročie ukladá na papier svoje často autobiografické postrehy z bežného života, všímajúc si tie najobyčajnejšie ľudské príbehy, v ktorých hľadá poéziu a láskavé poučenie. Mnohí ho poznáme aj na Slovensku, najmä vďaka jeho románu „Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škôlke“ a ďalším bestsellerom. Potom, ako absolvoval niekoľkomesačný kurz argentínskeho tanga so svojou manželkou, ilustrátorkou Willow Baderovou, preniesol svoje dojmy a príbehy, s ktorými sa pritom stretol, najprv do knihy „Drž mě pevně, miluj mě zlehka“ (Argo, 2011), po ktorej nasledoval autobiografický titul „Vzpomínky na jedno dobrodružství“ (Argo, 2013).

Pridajte svoj názor