Cabeceo – Rozhovory o argentinském tangu (Kristina Vojířová)

O knihe

cabeceo
Obal knihy

Autorke sa podarilo osloviť a získať viacero významných alebo zaujímavých osobností z pražskej tango komunity a urobiť s nimi neformálne a otvorené až intímne rozhovory, ktoré spracovala do zaujímavej knihy. Rozhovory sú väčšinou na témy – ako sa k tangu dostali, čo pre nich znamená, prečo sa mu venujú, aké pocity v súvislosti s tangom prežívajú, aké sú ich túžby alebo čo považujú za vhodné pre ďalší rozvoj komunity. Knihu pravdepodobne ocenia najmä skúsenejší tanečníci tanga, ktorí sa v mnohých výpovediach, zážitkoch alebo názoroch nájdu, môžu si ich porovnať so svojimi vlastnými alebo sa nimi inšpirovať.

Rozhovory v knihe sú s nasledovnými ľuďmi: Marek Štefan, Radka Šulcová, Jan Chrostek, Ivana Balková, Tomáš Kohl, Ilona Horníčková, Jaroslav Tůma, Julio Martinez, Markéta Štěpaníkova, Vladimir Dudr, Jörg Palm, Lída Janská a Eva Franková.

Oficiálny popis knihy

Kniha Cabeceo – Rozhovory o argentínskom tangu obsahuje trinásť rozhovorov s učiteľmi, DJ-mi a tanečníkmi / tanečnicami argentínskeho tanga, ktorí pôsobia v Prahe.

Knižka by nevznikla, keby neexistovalo argentínske tango… a keby ho Kristina Vojířová jedného dňa nezačala tancovať a neskôr aj hlboko vnímať. Vzdáva ňou hold tým, ktorí argentínske tango začali tancovať, učiť, rozvíjať v Prahe, tak ďaleko od pôvodnej zeme, kde tango vzniklo… a zároveň skrz tanečníkov a ich tanec tak blízko so všetkými, ktorí zdieľajú túžbu po splynutí v hudbe a tanci argentínskeho tanga.

Podporte naše aktivity

Množstvo našej práce - aj na tomto portáli - môžete oceniť a podporiť aj svojím finančným príspevkom. Ďakujeme!

Z príhovoru autorky

Knížku Cabeceo jsem napsala především proto, abychom k sobě v naší pražské tango komunitě měli blíže. Jestli se mi to podařilo, brzy poznáme. Zkusila jsem to. Dál bude záležet na nás všech. Ale nejen to. Napsala jsem tu knížku i proto, aby naši přátelé, jejich přátelé, naše rodiny a vůbec každý, kdo tango (ještě?) netančí, nezná, dokonce možná ani netuší, že něco takového existuje… měl možnost aspoň trochu nahlédnout do tohoto světa, pro mnohé tak krásného a magického.

A nakonec, je nezbytné podotknout – rozhovory jsou výpovědí tanečníků, nikoliv objektivním náhledem na tango. Zachycují přítomný okamžik. Kdybych položila jiné otázky… kdybych rozhovor vedla teď a ne tehdy… kdoví, co byste mi odpověděli. Životy všech se vyvíjejí, lidé se mění. Není a neměl to být to dokument o lidech, se kterými jsem rozhovory vedla, ani odborná literatura. Jsou to příběhy, které skládají celkový obraz. Existuje mnoho příruček, kde se můžete dozvědět o technických a uměleckých aspektech tanga, do hloubky načíst historii Argentiny atd. Cabeceo je knížka rozhovorů s tanečníky a tanečnicemi o argentinském tangu, viděném jejich očima, slyšeném jejich ušima, tančeném jejich těly, cítěném jejich dušemi.

Fakty o knihe

Kristina Vojířová: Cabeceo – Rozhovory o argentinském tangu

Rok vydania: 2015 (september)

Jazyk: Čeština

brožovaná, 256 strán, 16 × 19 cm

ISBN: 978-80-260-8055-8, EAN: 9788026080558


Viac

Pridajte svoj názor