Stručný prehľad rytmov

V tangovej hudbe rozlišujeme 3 druhy rytmov:

Tango

Spomalenie tanga a proces jeho odpútavania od hriešnych začiatkov ho urobil prijateľnejším pre väčšinu spoločnosti, ktorá sa chcela hlavne zabávať. V začiatkoch (od 1870) sa pôvodné tango tancovalo v 2/4 takte, neskôr, okolo rokov 1920 – 1930 sa stal viac populárnym 4/8 rytmus.

Milonga

Milonga pochádza z Andalúzie (Španielsko). Má 2/4 takt. V Argentíne ho gauchos (obyvatelia pampy, pastieri dobytka) začali tancovať koncom 19. storočia (po 1872) v uzavretom postavení a postupne z neho vzniklo tango.

Vals Tango

Vals Tango (inak aj Vals Cruzado) je argentínsky tanec a hudba v 3/4 takte. V preklade znamená tangový valčík. Ako sa valčíkový rytmus pretlačil do tanga? Nuž, tango sa rozširovalo do vyšších spoločenských vrstiev pomaly, lebo európski prisťahovalci neboli zvyknutí na taký čudný tanec. Preto hudobníci hrávali valčíky. No a keď už je tanečník na parkete, nie je slušné opustiť parket len preto, že začalo hrať tango. Hudobníci prispeli k jeho popularizácii aj tým, že začali komponovať vlastné „tangoizované“ valčíky.

Pridajte svoj názor