
AddicTango je poetický dokumentárny film o argentínskom tangu a jeho tanečníkoch. Prostredníctvom životov a spovedí troch rôznych tanečníkov film odhaľuje, ako kombinácia intenzívneho pôžitku, ašpirácie a frustrácie môžu spôsobiť posadnutosť tancom. Autorkou a režisérkou filmu je Anita Kucserová, Slovenka žijúca v Holandsku, ktorá sama pravidelne tancuje argentínske tango.
AddicTango
- Námet, réžia a produkcia: Anita Kucserová (SK/NL)
- Kamera a asistencia réžie a produkcie: Rodolfo Vejar
- Účinkujú: Dorine Lustig, Monika Furdyna, Sing-Tjoe Yeh
- Trvanie: 73 min.
- Trailer: www.youtube.com/watch?v=wdnAS1giWL8
- Premiéra: 18.11.2023 (na Slovensku 30.9.2024)
- Facebooková stránka filmu s dokumentáciou z natáčania a tvorby, projekciami a aktualitami: www.facebook.com/AddicTango-100063592261413
- Rozhovor s autorkou o tvorbe filmu pre videopodcastovú sériu Informal Tango Interviews (v angličtine): www.youtube.com/watch?v=rvZ_durEIOM
O filme
Film AddicTango prináša autentický pohľad na argentínske tango očami troch jeho tanečníkov. Protagonisti Dorine, Monika a Sing-Tjoe si tancovanie tanga vybrali najprv ako príjemnú zábavu, postupne sa však tomuto tancu úplne oddali. Každý z nich tancuje niekoľkokrát týždenne a často cestujú na rôzne podujatia tanga po celej Európe. Nikto z nich si nevie predstaviť svoj život bez tanga; tento tanec ovplyvňuje ich život, identitu, túžby a vzťahy.
O tangu je známe, že dokáže priniesť a vyvolať neopakovateľné pocity. Umožňuje vyjadrenie vnútorných emócií, zdieľanie intenzívnych momentov a nastáva pri ňom intímne spojenie so známymi alebo neznámymi tanečnými partnermi. To všetko sú vzácnymi „odmenami“ tancovania tanga, najmä v dobe, keď osobný kontakt čoraz viac nahrádza online interakcia alebo virtuálna realita.
S tangom je toho však spojeného ešte viac a film preto skúma, čo ďalšie môže tango ľuďom ponúknuť. Čo robí tento emocionálne bohatý tanec viac než len zábavou? Ako môže tanec prebudiť návykové správanie a čo môže vyvolať takýto sklon?
Dej filmu okrem toho postupne odhaľuje aj to, že tango má aj menej príjemné alebo nepríjemné stránky. Naši tanečníci sa okrem pôžitkov z tanca musia vysporiadať aj s občasným nezáujmom alebo odmietnutiami niektorými partnermi, čo v nich vyvoláva pocity neistoty, frustrácie, žiarlivosti alebo až zúfalstva. Ako tieto negatívne skúsenosti súvisia s vášňou našich tanečníkov pre tanec? Demotivujú ich tieto nepríjemné pocity alebo naopak podnecujú závislosť? Nie je to len druhá strana tej istej mince?
Štáb pri hľadaní odpovedí cestoval s protagonistami na viacerá tangové podujatia, ktorých sa zúčastňovali – miestne milongy (tančiarne), ako aj medzinárodné maratóny, festivaly a iné podujatia (jedným z nich bol mimochodom aj veľký Bratislava tango festival v roku 2018). Zaznamenávali ich prípravy, cestovanie, zážitky a skúsenosti. Aj keď je tanec dôležitou súčasťou vizuálneho rozprávania filmu, významnú rolu v ňom hrajú aj ďalšie scény a okamihy z každodenného života protagonistov, ako aj iných aktivít spojených s tangom, ako je cvičenie, lekcie, výber oblečenia a topánok, alebo sledovanie vystúpení.
Samotné tango už bolo námetom mnohých kinematografických diel. AddicTango však ponúka jedinečný pohľad na túto tému a osobitne si všíma aspekt závislosti vo vzťahu k tangu, ktorý ešte nebol veľmi preskúmaný a zobrazený. Objavuje a sprostredkúva zážitok z tanga do jeho hĺbky, objavuje neviditeľné a nevedomé stránky jeho tancovania. Len zahrnutím aj týchto skrytých faktorov je možné preskúmať prežívanie tanga v jeho celistvosti a film tento neobyčajný zážitok ponúka aj vnímavým divákom.
Komentár autorky k filmu
„Keď hovorím o svojej vášni pre tango s priateľmi a príbuznými, stretávam sa s úprimným záujmom a zvedavosťou. Ľudí okamžite priťahuje tango; chcú počuť viac, vidieť, pozorovať alebo ho aspoň na chvíľu zažiť. Film odpovedá na túto zvedavosť, s ktorou sa stretávam. Mnohé otázky, ktoré som dostala, sú zakomponované do jeho príbehu.“Ľudí okamžite priťahuje tango; chcú počuť viac, vidieť, pozorovať alebo ho aspoň na chvíľu zažiť„Aj keď sa film zaoberá veľmi špecifickou ľudskou skúsenosťou, týka sa všeobecnej ľudskej podstaty. Mojím cieľom je previazať individuálne so všeobecným. Vezmem konkrétny prípad a pozriem sa naň cez lupu, aby som zobrazila ľudský stav v jeho zložitosti. Každá skúsenosť je odhalená na osobnej aj na spoločenskej úrovni. Odráža pritom hodnoty, postoje a presvedčenia konkrétnej spoločnosti a kultúry. Môžeme to pozorovať aj na protagonistoch filmu. Nesú v sebe zdedené postoje kultúry orientovanej na potešenie a na dosahovanie úspechu. Obe vlastnosti sú v našej súčasnej spoločnosti výrazné. Tango zároveň naznačuje niektoré odpovede na otázku, čo ľuďom v spoločnosti chýba. Napríklad objatie a blízke fyzické spojenie, aj keď len počas niekoľkých minút trvania tanca, je obzvlášť cenné v storočí, keď osobný kontakt čoraz viac nahrádza online interakcia. Alebo, keď je človek v strese, cíti sa smutný alebo osamelý, tango dokáže vyliečiť náladu vyjadrením a prežitím týchto emócií v tanci. Negatívne pocity sa môžu pretaviť do intenzívnych stretnutí na tanečnom parkete. Výnimočnosťou tanga je, že poskytuje priestor aj pre smútok a bolesť, ktorý v našej kultúre orientovanej na potešenie chýba.“
Natáčanie a premiéry
Film bol natáčaný v rokoch 2017 až 2020 a k jeho produkcii prispela aj crowfundingová kampaň jeho tvorcov. Po následnom náročnom spracovaní množstva získaného materiálu sa jeho premiéra uskutočnila 18.11.2023 v tanečnom štúdiu Kyas Tango Salon v Amsterdame (facebookové podujatie: www.facebook.com/events/247773981630257). Slovenská premiéra filmu (v anglickom znení so slovenskými titulkami) sa konala 30.9.2024 v Bratislave ako sprievodné podujatie Bratislava Tango Festival-u v Kostole Klarisky (facebookové podujatie: www.facebook.com/events/247773981630257).
Koncom roka 2024 youtubový kanál DonAgucho v rámci videopodcastovej série Informal Tango Interviews zverejnil rozsiahly rozhovor s Anitou Kucserovou o tvorbe filmu (v angličtine) s výstižným titulom „The long journey of creating a tango documentary„: www.youtube.com/watch?v=rvZ_durEIOMAnita Kucserová
Režisérka Anita Kucserová vyrastala v Bratislave. Ako 21-ročná odcestovala do Holandska študovať kultúrnu antropológiu. Neskôr ju lákalo skúsiť aj dokumentárnu filmovú tvorbu a v roku 2014 sa pustila do svojho prvého filmu The Spell of the Vineyard. Anita aj k dokumentárnej tvorbe pristupuje podobne ako k antropologickému výskumu a svoje nápady, myšlienky a pocity sa snaží prevádzať do vizuálnej naratívnej formy. Zaujíma sa o to, ako ľudia prežívajú realitu, skúma ich (ale aj vlastné) osobné skúsenosti, berúc do úvahy osobné, psychologické a sociálne aspekty. AddicTango je druhý Anitin film a téma tanga je jej veľmi blízka, keďže ho sama tancuje a je na ňom tiež istým spôsobom závislá.
Dostupnosť
Film je aktuálne možné vidieť len v rámci príležitostných projekcií vo forme sprievodného podujatia vybraných tangových podujatí v rôznych krajinách. Autorka pripravuje aj možnosť online sledovania filmu.