To čo vídavate ako argentínske tango, ním často vôbec nie je…

argentina
Autor: Martin Berta 2005

Argentínske tango sa v komunite bežných ľudí tancuje úplne inak, ako môžete vidieť napríklad v televíznych tanečných súťažiach.

Argentínske tango je verejnosti známe najmä z televízie, kde v snahe upútať divákov môžete vidieť predovšetkým teatrálne, preafektované a dopredu nacvičeníé choreografie z tanečných súťaží a exhibičných vystúpení. Paradoxom je, že takéto vystúpenia väčšinou robia doslova športovci – taneční profesionáli v iných tancoch (najviac spoločenských), ktorí v skutočnosti argentínske tango nepoznajú a nemajú k nemu vzťah, len si z neho prevzali niekoľko figúr, upravili a poskladali ich do nadrilovanej choreografie tak, aby urobili čo najväčší dojem.

Málokto však vie, že argentínske tango sa v skutočnosti tancuje úplne inak – tancujú ho bežní ľudia ako príjemný spoločenský koníček. Komunity tangueros sa stretávajú na pravidelných tanečných večeroch, tzv. milongách, kde sa tancuje len a len argentínske tango. Vek, rasa, povolanie či spoločenské postavenie na parkete strácajú význam. Tanečníci pozývajú partnerky do tanca nenápadným pohľadom. Tancuje sa úsporne a nenápadne, tanečné páry sa pritom navzájom rešpektujú. Po niekoľkých tanečných skladbách sa taneční partneri vystriedajú s inými. A čo je najdôležitejšie, cieľom tancovania argentínskeho tanga vôbec nie je čo najviac zapôsobiť na divákov či porotu, ale spoločne si s tanečným partnerom dobre zatancovať pre vlastnú radosť a zážitok. Je vlastne takým liekom pre telo aj dušu.

Argentínske tango sa môže naučiť tancovať každý a v akomkoľvek veku. Aj pre vás sa môže stať tango najpríjemnejším celoživotným koníčkom, spôsobom relaxu a uvoľnenia svojich emócií či netradičným nástrojom sebavyjadrenia, komunikácie, improvizácie, spoločenského kontaktu a sebapoznania. O tangu sa výstižne hovorí, že je ako život.

Čím je argentínske tango unikátne

  • vychádza zo spoločného kráčania partnerov v objatí alebo voľnejšom držaní
  • využíva jemnú komunikáciu partnerov prostredníctvom pohybu
  • je neustálou improvizáciou a podporuje tvorivosť
  • vedie k otvorenosti, sústredeniu sa na prítomnosť, k prirodzenému prežívaniu emócií a ich prejavovaniu
  • jeho cieľom je vlastný (a spoločný) zážitok tanečných partnerov, nie dojem na divákov
  • zlepšuje vnímavosť a motoriku, nevyžaduje však fyzickú náročnosť
  • vedie k lepšiemu sebapoznaniu, rešpektu, dôvere a k lepším kontaktom s ľuďmi 
  • v roku 2009 sa dostalo aj do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO
  • používa sa úspešne dokonca aj v rámci podpornej liečby Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, v oblasti psychoterapie a i.
  • v mnohých mestách sveta a aj na Slovensku existujú jeho školy aj pravidelné tančiarne, v ktorých sa stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií
Pridajte svoj názor  
Súvisiace články
Štýl života Argentínske tango nie je len tanec či hudba, ale pre mnohých až štýl života.
Kto vedie Sú 4 možnosti...
Tango bez hranic Existují cvičení pro rozvoj vnímavosti, jejichž cílem je například tanečně vyjádřit chuť.
Tři základní principy tanga Tři nejzákladnější elementární stavební kameny tanga jsou: 1. komunikace, 2. komunikace, 3. komunikace.